Eksporterzy pod ochroną
Ubezpieczenia | Zagraniczni kontrahenci mogą mieć problemy z regulowaniem zobowiązań nie tylko z przyczyn leżących po ich stronie, ale też na skutek działań politycznych. regina Skibińska
Niewielki producent zabawek eksportował swoje produkty do Turcji. Sprzedaż szła świetnie do czasu, aż sytuacja polityczna w tym kraju stała się napięta. Kilku nabywców zaczęło mieć problemy z płatnościami. Dopóki opóźnienia były nieduże i dotyczyły niewielkich odbiorców, przedsiębiorca radził sobie problemami. Prawdziwe kłopoty zaczęły się jednak wtedy, gdy dwóch dużych kontrahentów splajtowało, nie regulując swoich zobowiązań.
Sadownik sprzedawał jabłka na rynek rosyjski. Trzy lata temu Rosja wprowadziła embargo na wwóz owoców i warzyw. Zakłóciło to poważnie płynność polskiego przedsiębiorcy.
Na wypadek takich sytuacji firmy mogą się zabezpieczyć, kupując ubezpieczenie należności eksportowych. Ochroni ono przedsiębiorcę zarówno od ryzyk handlowych, takich jak niewypłacalność kontrahenta, jak i ryzyk politycznych, jak terroryzm, moratorium płatnicze ogłoszone przez rząd państwa dłużnika czy nagła zmiana przepisów dotyczących albo inna ingerencja państwa. Ryzyka polityczne mogą wiązać się z całą gospodarką albo z wybranymi sektorami. Generalnie w przypadku transakcji eksportowych za ryzyka polityczne uważane są takie, które nie są związane z niewypłacalnością kontrahenta zagranicznego, a więc także katastrofy naturalne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta