Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Diabelskie przymierze

25 sierpnia 2017 | Rzecz o historii | Paweł Łepkowski
23 sierpnia 1939 roku, w obecności Józefa Stalina, Joachim von Ribbentrop podpisał na Kremlu z Wiaczesławem Mołotowem pakt o nieagresji między III Rzeszą i ZSRR.
źródło: AFP
23 sierpnia 1939 roku, w obecności Józefa Stalina, Joachim von Ribbentrop podpisał na Kremlu z Wiaczesławem Mołotowem pakt o nieagresji między III Rzeszą i ZSRR.

Przez lata historiografia radziecka, a później rosyjska, skrzętnie unikała tematu paktu Ribbentrop-Mołotow. Nieliczni historycy rosyjscy piszący na ten temat przekonywali, że pomysł stworzenia takiego przymierza wyszedł wyłącznie ze strony niemieckiej. Nic bardziej mylnego!

11 dni po napaści niemieckiej na Związek Radziecki i dwa dni po przejęciu przewodnictwa nad sowieckim Komitetem Obronnym, Stalin wygłosił odezwę radiową do narodów Związku Radzieckiego, w której po raz pierwszy tłumaczył, dlaczego jego państwo stało się ofiarą niemieckiej agresji, mimo że miało podpisany traktat o nieagresji z III Rzeszą. – Niemałe znaczenie – mówił Stalin – miała tu okoliczność, że faszystowskie Niemcy niespodzianie i zdradziecko złamały pakt o nieagresji, zawarty z ZSRR w 1939 r., nie licząc się z tym, że będą uznane przez cały świat za stronę napadającą. Rzecz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10835

Wydanie: 10835

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament