Nadal są problemy z ustaleniem kto jest podwykonawcą
Przepisy nie dają odpowiedzi na pytanie jak należy rozliczyć VAT w przypadku wykonania infrastruktury technicznej przekazywanej następnie na rzecz gminy. Nie wiadomo zatem czy znajdzie tu zastosowanie odwrotne obciążenie.
Krzysztof Kaczmarek, Joanna Henzel
Inwestorzy przedsięwzięć budowlanych (takich jak np. budowa centrum handlowo-usługowego, biurowca, czy osiedla mieszkaniowego), poza realizacją głównej inwestycji, często wykonują również wiele dodatkowych prac związanych z budową infrastruktury technicznej – sieci komunikacyjnych (dróg dojazdowych), sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, energetycznych czy gazowych. Po zakończeniu inwestycji część nakładów inwestycyjnych w postaci towarzyszącej infrastruktury technicznej jest zazwyczaj nieodpłatnie przekazywana na rzecz gminy.
Przekazanie gminie infrastruktury technicznej może wynikać z umów zawartych między inwestorem a gminą lub wprost z przepisów prawnych (m.in. art. 16 ustawy o drogach publicznych). Budowa określonej towarzyszącej infrastruktury technicznej (np. dróg dojazdowych) oraz jej przekazanie gminie jest też często warunkiem wydania inwestorowi pozwolenia na realizację głównej inwestycji.
Nieodpłatne przekazanie nakładów inwestycyjnych, zrealizowanych na gruncie nienależącym do inwestora, na rzecz gminy (będącej najczęściej właścicielem tych gruntów) traktowane jest dla celów VAT jako nieodpłatne świadczenie usług służące celom działalności gospodarczej podatnika (inwestora), wyłączone z zakresu opodatkowania tym podatkiem. Tym samym, inwestor nieodpłatnie przekazujący infrastrukturę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta