Kiedy energia zużywana do celów redukcji chemicznej jest zwolniona z akcyzy
Prąd zasilający dmuchawy służące do przetłaczania powietrza do nagrzewni i dalej do pieca hutniczego nie jest wykorzystywany do celów redukcji chemicznej. W konsekwencji, nie korzysta on z preferencji w podatku akcyzowym.
Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 7 września 2017 r. w sprawie C 465/15.
TSUE wydał negatywny dla podatników wyrok w zakresie zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej zużywanej do celów redukcji chemicznej.
Wyrok dotyczy sytuacji spółki prowadzącej stalownię. Spółka ta wytwarza surówkę hutniczą w wysokiej temperaturze w wielkich piecach w drodze redukcji chemicznej z rudy żelaza i koksu. Instalacja obejmuje dmuchawy zasilane przez silniki elektryczne, za pomocą których powietrze zostaje sprężone, a następnie kierowane jest do nagrzewni. W ten sposób podgrzane sprężone powietrze jest kolejno wtłaczane przez dalsze dmuchawy do wielkiego pieca, gdzie dochodzi do redukcji chemicznej, podczas której ruda żelaza jest stopniowo przetwarzana w żelazo poprzez dodanie tlenku węgla w wysokiej temperaturze. Wtłoczenie ciepłego powietrza jest konieczne dla rozpoczęcia i utrzymania redukcji chemicznej w wielkim piecu, która bez niego w ogóle by się nie odbyła.
Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że energia elektryczna wykorzystywana do zasilania tych dmuchaw nie jest energią elektryczną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta