Prokuratoria gotowa wesprzeć reformy sądów
W reformie wymiaru sprawiedliwości ważne jest stworzenie mechanizmów służących przyspieszeniu postępowań oraz umożliwienie Sądowi Najwyższemu korygowania prawomocnych orzeczeń rażąco niesprawiedliwych – wylicza prezes Prokuratorii Generalnej RP w rozmowie z Markiem Domagalskim.
Rz: Jakie miejsce, panie prezesie, zajmują w pracy, w misji Prokuratorii Generalnej sprawy przed Sądem Najwyższym?
Prof. Leszek Bosek, prezes Prokuratorii Generalnej RP: Prokuratoria Generalna wykonuje zastępstwo procesowe Skarbu Państwa oraz obowiązkowe zastępstwo państwowych osób prawnych i osób prawnych z udziałem Skarbu Państwa przed Sądem Najwyższym. Jest to jej najważniejsza kompetencja, nieprzypadkowo wymieniona w ustawie o Prokuratorii Generalnej na pierwszym miejscu w katalogu jej zadań. Udział wyspecjalizowanego pełnomocnika w postępowaniu przed Sądem Najwyższym umożliwia skuteczną obronę praw i interesów podmiotów państwowych w sprawach precedensowych, o skomplikowanym stanie prawnym, w których druga strona często jest reprezentowana przez znane kancelarie prawne.
Prowadząc sprawy przed Sądem Najwyższym, radcowie Prokuratorii mają pośredni wpływ na kształtowanie linii orzeczniczej, co pewnie znajduje odzwierciedlenie w praktyce sądów powszechnych.
Dotychczasowa praktyka potwierdza pana obserwację. Celem i nadrzędną wartością jest jednak optymalizacja ochrony praw i interesów podmiotów publicznych, a środkiem kształtowanie linii orzeczniczej, zwłaszcza zapobieganie rozbieżnościom w orzecznictwie. O szczególnym znaczeniu postępowań przed Sądem Najwyższym świadczą także wewnętrzne zmiany organizacyjne w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta