Kiedy rozpoznać koszty prowizji w wyniku podatkowym
Prowizja od kredytu oraz wynagrodzenie prowizyjne dla agentów powinny zostać uznane za inne niż bezpośrednio związane z przychodami. Moment zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest uzależniony od uznania ich za koszt w ujęciu bilansowym.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej z 4 sierpnia 2017 r. wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP2-3.4010.113.2017. 1.KK).
Wnioskodawcą jest spółka prowadząca działalność leasingową. W związku z tą działalnością wnioskodawca ponosi określone koszty, m.in. prowizje od kredytów na potrzeby sfinansowania oddawanych w leasing przedmiotów oraz wynagrodzenia prowizyjne dla pośredników (agentów), którzy wykonują czynności polegające na doprowadzeniu do zawarcia umów leasingowych między spółką a klientem.
Prowizje banku mają być pobierane od kwoty kredytu wypłaconego, po dacie przekazania środka trwałego do użytkowania. Wynagrodzenie należne agentom kalkulowane jest jako procent wartości netto przedmiotu leasingu i płacone na podstawie faktury po zawarciu umowy leasingu i wydaniu jej przedmiotu. Dla celów księgowych wnioskodawca zamierza rozliczać koszty tych wydatków w czasie, tj. przez okres rzeczywistego trwania umowy, zgodnie z tzw. efektywną stopą procentową.
Wnioskodawca uznał, że ww. wydatki będą stanowić dla niego koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami (tzw. koszty pośrednie) zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT. i w związku z tym, będą one potrącalne dla celów podatkowych jednorazowo w dacie ich poniesienia. Ponadto argumentował, że bez znaczenia dla ujęcia podatkowego ponoszonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta