Przeniesienie własności nie zawsze oznacza dostawę towarów
Aby doszło do dostawy towarów, w efekcie której nabywca ma prawo do odliczenia VAT naliczonego, musi nastąpić przeniesienie władztwa ekonomicznego nad rzeczą. Problem może się pojawić, gdy towar jedzie bezpośrednio do kolejnego kontrahenta w łańcuchu.
Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 1 września 2017 r. (0114-KDIP4.4012. 211.2017. 1.AKO).
Sp. z o.o. (wnioskodawca) jest członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej działającej w branży chemicznej. Posiada siedzibę w Polsce i jest czynnym podatnikiem VAT w Polsce. Wnioskodawca dokona sprzedaży towarów na rzecz dealera. Towary (lakiery samochodowe) zostaną dostarczone do magazynu dealera na terytorium Polski. Lakiery mogą być następnie przez dealera sprzedawane w ramach następującego schematu: pierwsza dostawa pomiędzy dealerem a wnioskodawcą (tzw. sprzedaż powrotna), druga między wnioskodawcą a spółką X, trzecia pomiędzy spółką X a warsztatem. Warsztaty będą składać zamówienia na dostawę lakierów samochodowych bezpośrednio u dealera, który będzie odpowiedzialny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta