Kto jest właścicielem nakładów na cudzą nieruchomość
Jeśli nie użytkownik wieczysty, lecz inny podmiot (np. dzierżawca) wybudował na działce znajdującej się w użytkowaniu wieczystym budowlę, to w przypadku zbycia prawa własności gruntu przez tego użytkownika, możliwe jest także zbycie prawa własności tej budowli.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 11 lipca 2017 r. (III SA/Wa 2557/16).
Spółka jest użytkownikiem wieczystym gruntu, który nie był zabudowany. Zamieszczone w księdze wieczystej zapisy o zabudowie okazały się nieaktualne. Nieruchomość została wydzierżawiona. Zgodnie z umową dzierżawca zaadaptował na parking część powierzchni tego gruntu i będzie mógł zwiększyć powierzchnię miejsc postojowych, a spółka nie będzie wymagać przedstawienia do akceptacji planów i projektów zagospodarowania. Spółka zamierza zbyć udziały w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości obecnie zabudowanej utwardzonym placem z wydzielonymi miejscami postojowymi.
Spór powstał wokół kwestii, czy sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego budowlą w postaci utwardzonego placu z wydzielonymi miejscami postojowymi dla więcej niż 10 samochodów osobowych, będzie podlegała zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.
Zdaniem podatnika, budowla została wzniesiona przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta