Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szybsza emerytura szkodzi starszym

18 września 2017 | Ekonomia
Wraz z wiekiem obniża się nasza aktywność zawodowa. W Polsce jednak następuje to zbyt szybko
źródło: Rzeczpospolita
Wraz z wiekiem obniża się nasza aktywność zawodowa. W Polsce jednak następuje to zbyt szybko

Polacy zbyt wcześnie kończą aktywność zawodową. Obniżenie wieku emerytalnego spowoduje, że zamiast gonić Europę, staniemy w miejscu.

Anna Cieślak-Wróblewska

Zbliżająca się wielkimi krokami obniżka wieku emerytalnego przynosi coraz więcej niespodzianek. Ostatnio prezes ZUS Gertruda Uścińska ujawniła, że według szacunków Zakładu aż 40 proc. z nowych emerytów (od października) to osoby obecnie nieubezpieczone. To znaczy niepracujące, przynajmniej w sposób oficjalny, bezrobotne, nieaktywne na rynku pracy i w tej chwili niepłacące składek.

Patrząc z punktu widzenia pracodawców, ten zaskakująco duży odsetek niepracujących przyszłych świadczeniobiorców może być dobrą informacją. Uderzenie w rynek pracy wywołane obniżeniem wieku emerytalnego nie będzie bowiem tak duże. – Okazuje się, że ubytek na rynku pracy wyniesie nie 330 tys. ale około 200 tys. osób – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. – To wciąż dużo, ale gdyby dla firm odejście starszych pracowników było problemem, to nieco łatwiej byłoby uzupełnić kadry – dodaje.

Przymus czy własna wola

Z drugiej strony fakt, że 40 proc. nowych potencjalnych emerytów to osoby niepracujące, uświadamia poważny problem: zbyt dużo osób przestaje być czynnymi zawodowo jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Dlaczego tak się dzieje? – W części...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10855

Wydanie: 10855

Spis treści
Zamów abonament