Odprawa również dla pracownika, który odszedł z firmy
Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika na podstawie art. 55 § 11 k.p. z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika uprawnia podwładnego do nabycia prawa do odprawy pieniężnej, o której mowa w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód rozwiązania stosunku pracy.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 2 lipca 2015 r. (III UZP 4/15).
W sprawie o odprawę, sąd okręgowy odroczył wydanie orzeczenia i przedstawił powiększonemu składowi Sądu Najwyższego do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne ujęte w pytaniu – czy rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika na podstawie art. 55 § 11 k.p. uprawnia do nabycia prawa do odprawy pieniężnej, o której mowa w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Analizę tego zagadnienia prawnego sąd rozpoczął od wskazania, że wiąże się ono z szerszą kwestią dotyczącą prawa do odprawy przewidzianego w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w sytuacji, gdy to podwładny rozwiązuje stosunek pracy. Sąd zwrócił uwagę, że zgodnie z ustawą, jakkolwiek rozwiązanie stosunku pracy musi nastąpić z przyczyn niedotyczących pracownika, to niekoniecznie bez udziału jego woli. Odprawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta