Grunt przeznaczony na sprzedaż jest towarem handlowym
Jeżeli przedsiębiorca nabył działki z zamiarem ich późniejszego zbycia, a więc nie ujął ich w ewidencji środków trwałych swojej firmy, i od transakcji rozliczył VAT, to kwotę netto z faktury powinien wpisać w kol. 10 księgi.
Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) nabył 14 września 2017 r. od firmy X (podatnik VAT czynny) celem dalszej odsprzedaży cztery działki budowlane. Nabycie działek zostało udokumentowane aktem notarialnym z 14 września 2017 r. oraz fakturą nr 18/09/2017/N wystawioną tego samego dnia przez firmę X na kwotę netto 64 000 zł (plus 14 720 zł). Przedsiębiorca po poniesieniu nakładów na uzbrojenie tych gruntów (doprowadzenie prądu, gazu, kanalizacji itp.) zamierza je sprzedać. Przedsiębiorca zapłacił za nabyte działki przelewem na rachunek bankowy firmy X 14 września 2017 r. Podatek naliczony od nabycia tych działek przedsiębiorca zamierza w całości odliczyć w deklaracji VAT-7 za wrzesień 2017 r. Działki zostały nabyte z zamiarem odprzedaży, a zatem nie zostały zaliczone do środków trwałych przedsiębiorcy. Czy prawidłowe będzie zaewidencjonowanie wydatków (w kwocie netto) poniesionych na nabycie tych działek w kolumnie 10 prowadzonej przez przedsiębiorcę (metodą kasową) podatkowej księgi przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT. Aby zatem wydatek poniesiony przez podatnika był dla niego kosztem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta