Zawinione opóźnienie nie daje korzyści w PIT
Jeśli usługa została wykonana niekompletne i z usterkami, które udało się usunąć w późniejszym terminie, to kwotę zapłaconą w związku z tym należy uznać za karę umowną z tytułu zwłoki w usunięciu wad wykonanych robót. A ta nie jest kosztem.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 sierpnia 2017 r., (II FSK 1860/15).
Stan faktyczny
We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że prowadzi działalność w zakresie m.in. budowy dróg kołowych i szynowych. W 2013 r. zwarł z kontrahentem umowę remontu drogi wojewódzkiej odcinkami. Na krótko przed terminem realizacji umowy aneksowano ją, przesuwając ukończenie prac. Już po upływie nowego terminu, w trakcie odbioru inwestycji, komisja stwierdziła, że wykonane zamówienie podstawowe nie zostało zakończone w zakresie barier energochłonnych. Komisja postanowiła więc odstąpić od odbioru do czasu wykonania robót poprawkowych. Poprawki zostały wykonane, a inwestycja odebrana z dobrą oceną, ale z zastrzeżeniem, że termin zakończenia przekroczono o 18 dni. Gdy przyszło do płatności kontrahent wystawił notę księgową na prawie 200 tys. zł tytułem kary umownej za nieterminowe wykonanie robót.
Wnioskodawca uważał, że zapłacona kara może być kosztem uzyskania przychodu. Wskazał na ogólną definicję kosztów i na to, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT kary umowne z innego tytułu niż w nim określone mogą stanowić koszty, pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta