Kadra zarządzająca spłaci dług w ZUS
Organ rentowy może żądać zapłaty zaległych składek za pracowników bezpośrednio od członków zarządu spółki kapitałowej. Będzie tak, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się w całości lub w części bezskuteczna, czyli gdy nie ma możliwości zaspokojenia zadłużenia z jej majątku.
Członkowie zarządu mogą odpowiadać solidarnie, całym swoim majątkiem, za nieopłacone składki na ubezpieczenia społeczne pracowników spółki. Odpowiedzialność solidarna oznacza, że wszyscy odpowiadają za całość długu, a ZUS może dochodzić całości lub części należności składkowych od wszystkich członków zarządu łącznie, od kilku, a nawet od jednego. Tym samym, ZUS może egzekwować zaległe składki np. tylko od wybranego członka zarządu, tego, który posiada wystarczający majątek na ich spłatę.
Organ rentowy powinien wydać decyzję, w której określi zakres odpowiedzialności solidarnej wszystkich osób pełniących funkcje w zarządzie w danym okresie (tak Sąd Najwyższy w wyroku z 3 marca 2011 r., II UK 307/10). Ma to znaczenie dla tych członków zarządu, którzy po uregulowaniu należności dochodzonych przez ZUS, chcieliby wystąpić wobec pozostałych członków zarządu z roszczeniami regresowymi. Bez decyzji określającej zasady odpowiedzialności solidarnej, wskazującej inne osoby współodpowiedzialne solidarnie, nie mogą oni bowiem skutecznie wystąpić z takim roszczeniem.
Nie tylko prezes zapłaci
Za zaległości składkowe pracowników odpowiadają wszyscy członkowie zarządu, a nie tylko prezes zarządu. Należy też pamiętać, że członek zarządu to nie tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta