W opodatkowaniu sprzedaży gruntu liczy się jego podstawowe przeznaczenie
Dopóki nie zostanie zrealizowany cel dopuszczalny, który zmieniłby podstawowe przeznaczenie nieruchomości na tereny budowlane, grunt należy traktować jako inny niż budowlany. Tym samym jego zbycie powinno być zwolnione z VAT.
Opodatkowanie obrotu nieruchomościami należy do jednych z najbardziej skomplikowanych zagadnień w podatku od towarów i usług. Przepisy przewidują bowiem trzy możliwości: zwolnienie z opodatkowania, zastosowanie stawki VAT w wysokości 8 proc. (budownictwo mieszkaniowe) oraz opodatkowanie według stawki podstawowej w wysokości 23 proc. Pomyłka w sposobie opodatkowania VAT może drogo kosztować sprzedającego, bądź nabywcę. Zadania nie ułatwiają podatnikom niejasne przepisy oraz ich zmienna wykładania dokonywana przez organy podatkowe. Bardzo pozytywnie należy w tym kontekście ocenić wyrok WSA w Warszawie z 21 września 2017 r. (III SA/Wa 2559/16), który dotyczył opodatkowania VAT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta