Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wszyscy grają w hokeja na trawie

28 września 2017 | Życie Kujawsko-Pomorskigo

W Rogowie i Gąsawie mieszka w sumie 4 tys. ludzi. Zespoły z tych malutkich, sąsiadujących ze sobą miejscowości, od lat dzielnie mierzą się w lidze hokeja na trawie z drużynami z Gniezna i Siemianowic Śląskich, Poznania i Torunia. I wcale im nie ustępują.

MATEUSZ STĘPIEŃ

O piłce nożnej można powiedzieć, że jest narodowym sportem Polaków. W Rogowie i Gąsawie, dwóch miejscowościach, oddalonych od siebie o 10 km i położonych w powiecie żnińskim, taką wyjątkową dyscypliną jest hokej na trawie. W obydwu to również sport rodzinny – każdy zna kogoś, kto grał w hokeja na trawie i w każdym domu mieszka były lub czynny zawodnik.

Olimpijczyk uczy hokeja

Jest rok 1947. W jednym z pomieszczeń we wsi Rogowo spotyka się kilkunastu pasjonatów sportu. W zebraniu przeważają starsi, choć można dostrzec też grupę młodzieży. Nieważny jest wiek, ważne są chęci. A te są spore. 25-letni Klemens Maciaszczyk razem z kilkoma kolegami opuści spotkanie jako działacz i jeden z założycieli „organizacji sportowej pod nazwą Wiejski Klub Sportowy w Rogowie", jak ponad pół wieku później, w okolicznościowej publikacji na „60 lat Ludowego Klubu Sportowego", określi to Zbigniew Kuras.

Trzy lata po tym pamiętnym spotkaniu dzięki Maciaszczykowi w Rogowie powstanie sekcja hokeja na trawie. O małej miejscowości spod Żnina usłyszą później kibice tego sportu nie tylko w Polsce, ale też daleko poza jej granicami, np. wtedy, gdy pięciu wychowanków klubu wystąpi na igrzyskach olimpijskich. Do nauki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10864

Wydanie: 10864

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament