Czym różni się kontrola celno-skarbowa od dawnej kontroli skarbowej
Jeszcze przed wejściem w życie przepisów ustawy o KAS przedsiębiorców straszono nowymi urzędami celno-skarbowymi. Teraz, po siedmiu miesiącach, można już odpowiedzieć na pytanie, czy te obawy były uzasadnione.
Przed 1 marca br. kontrola skarbowa prowadzona była przez dyrektorów urzędów kontroli skarbowej w formie postępowania kontrolnego, w ramach którego możliwe, ale nie obowiązkowe, było przeprowadzenie kontroli podatkowej. Kolejność była zatem inna niż w standardowych kontrolach i postępowaniach prowadzonych przez naczelników urzędów skarbowych. Natomiast nowa kontrola celno-skarbowa prowadzona jest przez naczelników urzędów celno-skarbowych, a kolejność procedur jest taka jak w przypadku procedur stosowanych przez naczelników urzędów skarbowych.
Kto prowadzi i na jakiej podstawie
Postępowanie kontrolne prowadzone było na podstawie ustawy o kontroli skarbowej, a w zakresie w niej nieuregulowanym – na podstawie odpowiednio stosowanych przepisów ordynacji podatkowej. Kontrola celno-skarbowa prowadzona jest natomiast na podstawie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, z jednoczesnym odesłaniem do przepisów ordynacji podatkowej w zakresie nieuregulowanym w ustawie o KAS.
Właściwość miejscową dyrektorów urzędów kontroli skarbowej ustalało się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby kontrolowanego, natomiast obecnie właściwość miejscowa naczelników urzędów celno-skarbowych obejmuje całe terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Przykład
Dyrektor Urzędu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta