Nie było podstaw do wykreślenia dzierżawców z ewidencji
Organy prowadzące ewidencję gruntów i budynków, nie mogą rozstrzygać sporów, dotyczących stanu prawnego nieruchomości.
Małżonkowie Stefan i Katarzyna N. złożyli do starostwa powiatowego wniosek o wprowadzenie zmiany w ewidencji gruntów i budynków. Chodziło o wykreślenie wpisanej tam dwójki dzierżawców. W 2015 r. państwo N. oddali im w dzierżawę, za podatki i czynsz dzierżawny na okres 20 lat, nieruchomość rolną z lasem o powierzchni 8,15 ha oraz udział do 1/3 części niezabudowanej nieruchomości rolnej o powierzchni 3,5 ha. Obecnie twierdzili, że ta umowa jest z mocy prawa nieważna, gdyż nigdy nie weszła w życie. Dotychczasowi dzierżawcy nabyli bowiem nieruchomość w zamian za zobowiązanie się do świadczeń dożywotnich, czyli za tzw. dożywocie. Transakcję potwierdzały kserokopie aktu notarialnego i księgi wieczystej.
Ewidencja dokumentuje stan faktyczny
Starosta nie uwzględnił jednak wniosku. Jego zdaniem, przedstawione dokumenty nie mogą być podstawą do wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów i budynków. Jej rola polega jedynie na dokumentowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta