Udzielenie dotacji możliwe, ale tylko na podstawie ustawy o finansach publicznych
Podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku mogą otrzymywać z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dotacje celowe na cele publiczne, związane z realizacją zadań tej jednostki.
- Gmina chce podjąć uchwałę w sprawie zasad udzielania dotacji dla ogrodów działkowych, podając jako jej podstawę ustawę o samorządzie gminnym i przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Czy będzie to prawidłowe rozwiązanie?
Nie. W zapytaniu jest mowa o ustawie z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (u.s.g.). Zapewne więc gmina w uchwale chciałaby powołać się m.in. na art. 18 ust. 2 pkt 15 u.s.g. Przepis ten stanowi, że do wyłącznej właściwości rady gminy należy stanowienie w innych sprawach, zastrzeżonych ustawami do kompetencji rady gminy. Jednak, co istotne, wspomniana regulacja nie może stanowić samodzielnej podstawy prawnej do podjęcia uchwały. Przykładowo, w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 13 marca 2014 r. (sygn. akt III SA/Kr 1476/13) podkreślono: „Przepis art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym, według którego do wyłącznej właściwości rady gminy należy stanowienie w innych sprawach zastrzeżonych ustawami do kompetencji rady gminy, stanowi odesłanie do innych ustaw regulujących kompetencje rady gminy, a zatem nie może samoistnie stanowić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta