Aborcja: debata o człowieczeństwie
Prawo w czasach wojny o kulturę | Historia pewnego orzeczenia - część druga Andrzej Bryk
Wydane w styczniu 1973 r. przez Sąd Najwyższy orzeczenie Roe v. Wade było jednym z przejawów dramatycznych zmian kulturowych w latach 60., które przebudowały dotychczasową amerykańską politykę i programy partyjne. Narastająca wówczas rewolucja seksualna i feminizm rozsadziły tradycyjną etykę i instytucjonalne relacje między płciami. Rewolucji tej poddali się również sędziowie Sadu Najwyższego, który już w 1965 r., w oparciu o nową antropologię „wyboru" jako podstawy prawa, wydał orzeczenie „Griswold v.Connecticut".
Prawo do prywatności...
Stało się ono „Pearl Harbor amerykańskiej wojny o kulturę, konfliktu nad moralnymi i kulturowymi podstawami demokracji, kształtując [amerykańską] politykę na dwa pokolenia". Zrodziło ją orzeczenie Eisenstadt v. Baird z 1972 r., w którym sąd arbitralnie zdefiniował ochronę „prawa do prywatności" jako całość autonomicznych decyzji w kwestii seksualności na pary niemałżeńskie, i doprowadziło w 1973 r. do Roe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta