Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dodatkowa praca urzędników pod lupą przełożonych

20 lutego 2018 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Osoby zatrudnione w administracji publicznej zazwyczaj nie mogą dorabiać do pensji bez wiedzy, a często także bez zgody swoich przełożonych. Ograniczenia w tym zakresie nie dotyczą jednak wszystkich grup jednakowo.

Najbardziej rozbudowane przepisy dotyczące podejmowania dodatkowej działalności zawodowej dotyczą, jak się wydaje, członków korpusu służby cywilnej, a zwłaszcza urzędników służby cywilnej i osób zajmujących wyższe stanowiska w tej służbie. Wszyscy członkowie korpusu służby cywilnej nie mogą, bowiem podejmować dodatkowego zatrudnienia bez pisemnej zgody dyrektora generalnego urzędu ani wykonywać czynności lub zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy lub podważających zaufanie do służby cywilnej. A urzędnicy sc oraz osoby zajmujące wyższe stanowiska w tej służbie nie mogą również bez takiej zgody, podejmować innych zajęć zarobkowych. Wynika to z art. 80 ust. 1-3 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc).

Dodatkowe zatrudnienie

Przepisy ustawy o sc, nie tłumaczą, co to znaczy dodatkowe zatrudnienie. Z wyjaśnień Departamentu Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (dalej DSC KPRM) - dsc.kprm.gov.pl wynika jednak, że chodzi tu wyłącznie o świadczenie pracy na podstawie stosunku pracy a więc na podstawie: umowy o pracę, powołania, mianowania i wyboru. Oznacza to, że pracownik sc może zatrudnić się w innej firmie na podstawie umowy cywilnoprawnej, nawet nie informując przełożonego o swoim dodatkowym zajęciu. Na takich samych zasadach może też rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Pod warunkiem jednak, że nie złamie zakazu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10982

Wydanie: 10982

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament