Wymierzanie administracyjnych kar pieniężnych na nowych zasadach
Różnego rodzaju sankcje najczęściej kojarzą się z prawem karnym. Okazuje się jednak, że występują one także w prawie administracyjnym, a w wymiarze pieniężnym mogą być bardzo dotkliwe.
Choć administracyjne kary pieniężne jako takie istnieją w polskim porządku prawnym nie od dzisiaj, to jeszcze do niedawna brak było reguł ogólnych, które określałyby zasady ich nakładania i wymierzania. W konsekwencji prowadziło to do różnicowania sytuacji ukaranych podmiotów i zwiększało ryzyko wystąpienia automatyzmu w zakresie ich nakładania, w oderwaniu od określonych przyczyn i okoliczności, które doprowadziły do powstania danego naruszenia. Taka sytuacja nie sprzyjała tworzeniu zaufania do organów administracji i poczucia sprawiedliwości społecznej.
Co przyniosła nowelizacja
Ustawą z 7 kwietnia 2017 roku o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (weszła w życie 1 czerwca 2017 r.), ustawodawca postanowił wprowadzić normy dotyczące administracyjnych kar pieniężnych jako Dział IVa do ustawy z 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.).
W uzasadnieniu do jej projektu zwrócono uwagę, iż negatywne skutki zastosowania kar administracyjnych były dotychczas częściowo łagodzone przez orzecznictwo sądów administracyjnych oraz Trybunału Konstytucyjnego, w którym podkreślano, że omawiane sankcje powinny być sprawiedliwe, adekwatne do wagi naruszenia, przy zachowaniu jednolitych standardów traktowania jednostek oraz celów, dla których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta