Życie w czterech wariantach
„4 3 2 1" Paula Austera to amerykańska epopeja XX w. zainspirowana filmem Krzysztofa Kieślowskiego.
„Według domowej legendy dziadek Fergusona pieszo wyruszył z rodzinnego Mińska z wszytymi w podszewkę marynarki stoma rublami i przemieszczając się na zachód przez Warszawę i Berlin, (...) pierwszego dnia dwudziestego wieku wpłynął do portu Nowy Jork" – tak zaczyna się najnowsza powieść Paula Austera, który też jest wnukiem emigrantów z terenów dawnej Rzeczpospolitej. Na 855 stronach stworzył epicki fresk żydowskiej emigracji i jej kolejnych pokoleń w Ameryce.
Spece od PR mogliby powiedzieć, że to literacki odpowiednik „Forresta Gumpa", tym bardziej że Austera od zawsze intryguje wpływ przypadku na życie. Mógłby się też podpisać pod zdaniem: „Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, na co trafisz". Jeśli chodzi o politykę, obyczajowość i kulturę, tematy te zostały w książce pogłębione o wiele bardziej niż w filmie Zemeckisa, zaś bohater Archie Fergusson jest wyrosłym z klasy średniej inteligentem, dziennikarzem, pisarzem.
Przypadek decyduje
Jak Auster przyznał w wywiadzie dla „Guardiana", ważną inspiracją był dla niego film Kieślowskiego „Przypadek". Każdy z siedmiu rozdziałów dzieli się na dodatkowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta