Obcy kapitał – fakty i mity
Jan Czekaj Obecność kapitału zagranicznego w Polsce nie wynika z tego, że upodobał on sobie nasz kraj jako miejsce ekspansji i wyzysku, ale jest efektem globalizacji trwającej od kilkudziesięciu lat.
Kapitał zagraniczny nie ma w Polsce dobrej opinii. W powszechnym społecznym odczuciu, wypowiedziach polityków i wielu publicystów dominuje pogląd, zgodnie z którym:
1. Polska jest krajem opanowanym niemal całkowicie przez kapitał zagraniczny, który w okresie transformacji, a zwłaszcza od przystąpienia do UE, przejął wszystkie istotne gałęzie gospodarki, czyniąc z Polski kraj półkolonialny.
2. Polska stała się krajem bezlitośnie wyzyskiwanym przez kapitał zagraniczny; polscy pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwach kontrolowanych przez kapitał zagraniczny pracują za głodowe pensje.
3. Kapitał zagraniczny nie płaci w Polsce żadnych podatków, transferując za granicę wszystkie zyski.
Ocena prawdziwości powyższych tez jest niezwykle trudna, mają one wysoce emocjonalne zabarwienie i są często wykorzystywane do celów propagandowych. W dyskusjach poświęconych kapitałowi zagranicznemu rzadko sięga się do rzeczywistych danych, a jeżeli nawet dane te są przedstawiane, to są tendencyjnie dobierane i interpretowane tak, aby udowodnić konkretne tezy. Tymczasem ocena stopnia oraz skutków opanowania polskiej gospodarki przez kapitał zagraniczny nie jest możliwa bez odwołania się do wiarygodnych i w miarę kompleksowych danych.
Zaangażowanie zagranicy bez wyraźnego klucza
Na wykresie obok przedstawiono wkład przedsiębiorstw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta