Prawdy i mity o kleszczach
Pozbawione naturalnych wrogów pajęczaki stają się coraz większym zagrożeniem nawet wśród blokowisk.
Mogłoby się wydawać, że w chłodnych porach roku jesteśmy bezpieczni. Kiedyś kleszcze pojawiały się wiosną w lasach i na łąkach. Rzadko zbliżały się do siedzib ludzkich. Obecnie zagrożenie istnieje przez cały rok. Kleszcze zaczynają poszukiwać pożywienia, gdy ziemia nagrzewa się powyżej 5 stopni Celsjusza. Wtedy pajęczaki ruszają na łowy. Budząc się z uśpienia, są naprawdę głodne.
Wszystkie 900 znanych nam gatunków kleszczy pasożytuje na kręgowcach i przenosi groźne choroby. Te pajęczaki z podgromady roztoczy dzieją się na trzy rodziny. Są to kleszcze miękkie, inaczej obrzeżkowate, i dwie rodziny kleszczy twardych: kleszczowate i Nuttalliellidae.
Zagrażają nam niemal przez cały rok, choć ich aktywność zwiększa się w maju i czerwcu, a później we wrześniu i w październiku. Najbardziej narażeni jesteśmy od rana do południa i od godziny 16 do zmierzchu.
Kleszczy jest coraz więcej i coraz większa ich populacja jest nosicielami groźnych, niekiedy śmiertelnych chorób. W ciągu siedmiu lat liczba zdiagnozowanych zachorowań na boreliozę zwiększyła się dwukrotnie. Kleszcze nie mają naturalnych wrogów. W poszukiwaniu pożywienia wkroczyły do miast i osiedli.
Mały eksterminator
Nie dysponujemy metodami zatrzymania inwazji kleszczy. Naukowcy pracują nad bronią genetyczną, ale na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta