Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Druga noga systemu emerytalnego

13 marca 2018 | Ekonomia
autor zdjęcia: Adam Burakowski
źródło: Fotorzepa

Paweł Borys Dla pracodawców PPK to nowy instrument do zwiększania lojalności, co jest nie bez znaczenia, biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy – mówi prezes Polskiego Funduszu Rozwoju w rozmowie z Reginą Skibińską.

Rz: Czy pracownicze plany kapitałowe (PPK) rozwiążą problem zbyt niskich emerytur osób, które dzisiaj mają mniej niż 40 lat?

Celem PPK nie jest rozwiązanie wszystkich bolączek systemu emerytalnego, ale różnorodność rozwiązań emerytalnych dla Polaków. Priorytetem jest stworzenie taniego, efektywnego, powszechnego i przyjaznego oszczędzającym systemu gromadzenia kapitału na cele emerytalne jako istotny element tzw. planu Morawieckiego.

Cały system emerytalny składa się z kilku filarów. Pierwszy filar, publiczny i powszechny, zgodnie z konstytucją ma dawać gwarancje podstawowego bezpieczeństwa finansowego. PPK nie są konkurencją dla I filaru, są propozycją dodatkowego zabezpieczenia na przyszłość. Osoby, które mają dziś mniej niż 40 lat i nie miały wyliczonego kapitału początkowego w ZUS po reformie z 1999 r., będą miały niskie emerytury – ich świadczenia spadną z 55 proc. do średnio około 30 proc. ostatnich wynagrodzeń.

W Polsce system emerytalny po zmianach w OFE z 2013 r. stoi na jednej nodze: emeryturach systemu powszechnego w tzw. systemie repartycyjnym, gdzie składki finansują bieżące wypłaty emerytur. Filar kapitałowy, najczęściej określany jako II i III filar, nie jest upowszechniony. Zaledwie 10–12 proc. społeczeństwa wie, co to IKE i IKZE. Przez ostatnie 15 lat, odkąd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11000

Wydanie: 11000

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament