Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak nie dopuścić do ukarania spółki

23 marca 2018 | Biznes i finanse | Aleksander Giehsmann

ODPOWIEDZIALNOŚĆ | Nadużycie prawa przez menedżera najczęściej związane jest z pełnieniem przez niego funkcji w organach spółki. W takiej sytuacji skazanie nieuczciwego reprezentanta może skutkować nałożeniem kary na spółkę. Warto więc wiedzieć, jakie kroki powinna podjąć spółka, gdy nieuczciwy menedżer wykorzystał ją do swoich celów, a kara jest odczuwalna także dla jej udziałowców, którzy o nadużyciach nie mieli pojęcia.

W Polsce funkcjonuje ustawa z 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Zgodnie z ustawą spółka, która traktowana jest jako podmiot zbiorowy, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności, jeżeli osoba działająca w jej imieniu lub w jej interesie popełni jedno z enumeratywnie wymienionych przez ustawę przestępstw. Okoliczność popełnienia przestępstwa musi zostać stwierdzona prawomocnym wyrokiem skazującym, wyrokiem warunkowo umarzającym postępowanie lub być konsekwencją dobrowolnego poddania się karze.

Wina w wyborze lub w organizacji

Odpowiedzialność spółki będzie ponadto zależała od stwierdzenia winy w wyborze, czyli wybraniu nieodpowiedniej osoby do pełnienia funkcji, np. powołania do zarządu osoby nieposiadającej odpowiednich kompetencji, lub od winy w organizacji, czyli braku zapewnienia właściwej kontroli działań reprezentantów spółki.

Odpowiedzialność spółki jest również uzależniona od osiągnięcia przez nią korzyści w wyniku popełnienia przestępstwa przez menedżera. W tym wypadku spółka nie musi jednak osiągnąć korzyści majątkowej, wystarczające będzie jakiekolwiek polepszenie jej sytuacji, np.: poprzez dezawuowanie wartości i jakości świadczeń kontrahentów. Na gruncie ustawy korzyść ma zatem bardzo szeroki zakres....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11009

Wydanie: 11009

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Dodatki Jednodniowe

Zamów abonament