Klauzula nie dla każdej przekształconej firmy
FIRMY | Przedsiębiorcy decydujący się na przekształcenie swojej działalności gospodarczej w inną formę prawną muszą pamiętać o wiążących się z tym konsekwencjach. Prowadząc działalność gospodarczą nie działają w próżni.
Zmiana formy działalności może mieć wpływ na relacje z kontrahentami czy prowadzone spory. Zwłaszcza w kwestii sporów sądowych i egzekucji – istotne jest prawidłowe rozpoznanie skutków przekształcenia.
Zagadnieniem skutków przekształcenia na gruncie postępowania egzekucyjnego zajął się w ostatnim czasie Sąd Najwyższy.
Sąd Najwyższy zajął stanowisko
W uchwale z 29 listopada 2017 roku (sygn. akt III CZP 68/17) SN rozstrzygnął, czy w przypadku przekształcenia dochodzi do sukcesji praw i obowiązków, stanowiącej przesłankę nadania klauzuli wykonalności na rzecz następcy prawnego, czy też, ze względu na zasadę kontynuacji nadanie takiej klauzuli jest zbędne, a postępowanie egzekucyjne może toczyć się na podstawie dotychczasowego tytułu wykonawczego z udziałem spółki przekształconej. SN rozróżnił przy tym skutki procesowe przekształcenia sensu stricto (to jest przekształcenia spółki handlowej w inną spółkę handlową) i przekształcenia spółki cywilnej lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta