Jeśli zwalniać, to na spokojnie
ustalenia | Stres, który wywołał zawał mięśnia sercowego lub inny uszczerbek na zdrowiu, może być uznany za przyczynę wypadku przy pracy. Muszą go jednak wywołać szczególne okoliczności, jak silne zdenerwowanie czy gwałtowny konflikt.
W praktyce niejednokrotnie sporne jest, czy za taką okoliczność można uznać otrzymanie wypowiedzenia umowy o pracę.
Aby nieszczęśliwe zdarzenie zaistniałe w pracy mogło być uznane za wypadek przy pracy, muszą zostać łącznie spełnione wszystkie cztery warunki wymienione w art. 3 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1773 ze zm.), tj.:
- nagłość zdarzenia,
- jego przyczyna zewnętrzna,
- wystąpienie urazu lub śmierci,
- związek zdarzenia z pracą.
Przepisy nie zawierają ustawowej definicji przyczyny zewnętrznej wypadku. Dlatego tak istotna jest tu rola orzecznictwa sądowego.
Powszechnie przyjmuje się, że zewnętrzną przyczyną wypadku przy pracy może być każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego pracownika, mogący wywołać szkodliwe skutki, w tym także doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia chorego etatowca. Jest to więc określenie bardzo szerokie. Przyczyną tą może być działanie maszyn, pojazdów czy innych osób (np. współpracowników) lub nawet niefortunny odruch czy potknięcie się poszkodowanego. Może to być także oddziaływanie np. energii elektrycznej, materiałów żrących, wysokiej lub niskiej temperatura, hałasu lub drgań....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta