Prywatność w miejscu pracy ma swoje granice
Pracodawca nie może stosować środków nadzoru, które naruszają godność pracowników. Nie jest to jednak jednoznaczne z zakazem przeglądania skrzynek mailowych zatrudnionych osób czy brakiem możliwości stosowania systemu kamer w zakładzie.
Komputer to też narzędzie pracy
KORESPONDENCJA
Pracodawca może mieć dostęp do służbowej skrzynki pocztowej pracownika. Nie powinien jednak czytać jego prywatnych maili.
- Czy pracodawca może przeglądać korespondencję adresowaną do pracownika, ale przysłaną na adres służbowy służący do kontaktów z klientami?
Art. 111 kodeksu pracy stanowi, że pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika. Godność człowieka jest wartością chronioną konstytucyjnie – w myśl art. 30 Konstytucji, przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło praw i wolności człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.
Dobra osobiste są wartościami niematerialnymi człowieka, których katalog jest otwarty. Zgodnie z art. 23 kodeksu cywilnego, dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Jak więc widać, tajemnica korespondencji jest prawnie chronionym dobrem osobistym człowieka, choć nie ma ona oczywiście charakteru absolutnego. Art. 49 Konstytucji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta