Pacjent-ofiara częściej idzie do prokuratury
przestępczość | Rośnie liczba aktów oskarżenia kierowanych przeciwko szpitalom i lekarzom. Takich spraw będzie coraz więcej – twierdzą prawnicy. agata Łukaszewicz
W 2017 r. prokuratury w całym kraju prowadziły 5678 postępowań dotyczących błędów medycznych. To o 15 proc. więcej niż w 2016 r. (4963). Wśród nich aż 60 proc. to sprawy ze skutkiem śmiertelnym (aż 3374 postępowania).
Skąd ten wzrost? Przyczyn jest kilka: skuteczniejsi prokuratorzy, bardziej świadome społeczeństwo i coraz hojniejsze dla pokrzywdzonych sądy.
Specjalizacją w medyków
– To między innymi efekt utworzenia specjalnych wydziałów w prokuraturach regionalnych oraz przejęcia do prowadzenia części takich spraw przez prokuratury okręgowe – tłumaczy „Rzeczpospolitej" Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej. I dodaje, że dzięki temu poprawiła się jakość postępowań dotyczących błędów medycznych. – Prokuratorzy coraz częściej osobiście wykonują czynności procesowe, np. przesłuchują świadków – dodaje prokurator Bialik.
Departament...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta