Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamiast wspólnego budżetu

05 kwietnia 2018 | Ekonomia

Janusz Jankowiak Nagłaśniając postulat powołania Centralnego Funduszu Stabilizacyjnego, szefowa MFW włączyła swoją instytucję do dyskusji o pożądanym kierunku reform w strefie euro.

W dniu 26 marca na stronie internetowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego pojawił się interesujący materiał, do którego już dzień później w publicznym wystąpieniu w Niemczech nawiązała szefowa MFW Christine Lagarde. Artykuł, sygnowany przez pięciu autorów, opublikowany został w ramach serii „Staff Discussion Notes" (SDN). Teksty tam zamieszczane, pomimo towarzyszących im rytualnych zastrzeżeń, noszą z reguły charakter bardziej oficjalny niż seria „Working Papers" i wyrażają opinie, z którymi identyfikuje się kierownictwo Funduszu.

Nagłaśniając postulat powołania Centralnego Funduszu Stabilizacyjnego (CFC), zgłaszany przez grupę ekonomistów Funduszu, Lagarde włączyła MFW do aktywnego udziału w otwartej dyskusji na temat pożądanego kierunku reform w strefie euro. Temat – jak wolno przypuszczać – będzie dzięki temu żywo dyskutowany w trakcie zbliżającej się wiosennej sesji Funduszu i Banku Światowego w Waszyngtonie, a później w maju w Brukseli podczas szczytu europejskiego.

Artykuł, którego treść chciałbym tu przybliżyć, podejmuje intensywnie obecnie dyskutowany na świecie wątek instytucjonalnego przygotowania gospodarki strefy euro do kolejnego kryzysu. Inaczej przy tym niż rozważania polityków, sprowadzające się do rytualnych zaklęć w rodzaju: budżetu dla strefy euro albo ministra finansów dla strefy euro – dyskusje ekonomistów są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11019

Wydanie: 11019

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament