Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

U-Booty chcą na Wschód

05 kwietnia 2018 | Ekonomia
U 212 można bez problemu uzbroić w dalekosiężne pociski manewrujące – zapewniają szefowie kilońskiego TKMS
źródło: materiały prasowe
U 212 można bez problemu uzbroić w dalekosiężne pociski manewrujące – zapewniają szefowie kilońskiego TKMS

stocznie | Podwodne okręty ThyssenKrupp Marine Systems biorą namiar na Szczecin. W starciu o warte 10 mld zł zamówienia Marynarki RP nie są bez szans. Zbigniew Lentowicz

Potężne stalowe cygara U-Bootów największe wrażenie robią w wypełnionej szczelnie rusztowaniami wielopiętrowej hali montażowej kilońskiej stoczni TKMS. Są ogromne – aby ich cielska przesunąć choć o piędź, trzeba użyć mocarnych siłowników.

Kadłuby najpierw spawane w sekcje z gigantycznych żelaznych pierścieni (tzw. twardego kadłuba), potem, po wypełnieniu agregatami bloku napędu, urządzeniami sterowania i przedziałami załogi czy umieszczonymi na dziobie wyrzutniami torped – scalane są w opływową i szczelną kapsułę.

Kilońscy inżynierowie przekonują, że gotowy do służby U-Boot U 212 A czy eksportowy U 214 zawierają trzykrotnie więcej precyzyjnie upakowanych części niż największy latający dziś liniowiec Airbusa.

Niemiecki porządek

W tym roku mgliste przedwiośnie w kilońskim gnieździe U-Bootów zaczęło się od porządków. Już zeszłej jesieni na kłopoty stoczniowego giganta TKMS zwracała uwagę niemiecka prasa. Najpierw kumulacja awarii na przestrzeni kilku tygodni wyłączyła całą grupę U-Bootów Bundesmarine z operacyjnej eksploatacji. Do tego doszły problemy z dostępnością części zamiennych. Miejscowe media donosiły też o kłopotach z terminowością i rozliczeniami kontraktów z klientami. Nic dziwnego, że władze koncernu, który...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11019

Wydanie: 11019

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament