Skład służby bhp nie może być przypadkowy
Pracodawca ma wyraźne wytyczne, jak zbudować służbę bhp. O ile w jakimś zakresie ma wpływ na jej strukturę, o tyle nie może decydować o stanowiskach zasiadających w niej osób.
Pracodawca dostosowuje strukturę organizacyjną do specyfiki prowadzonej działalności. W jego gestii leżą decyzje, jakie komórki organizacyjne powinny funkcjonować, ilu zatrudniać w nich pracowników i na jakich stanowiskach.
Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku wyspecjalizowanej komórki, jaką jest służba bhp. Pracodawca ma pewien poziom manewru w zakresie jej struktury, jednak nie zatrudni w niej przypadkowych osób, niespełniających określonych wymogów kwalifikacyjnych.
Limit etatów
Rozwój prowadzonej działalności jest z reguły pożądanym kierunkiem, zwłaszcza dla pracodawców będących jednocześnie przedsiębiorcami. Jednak towarzyszący mu wzrost zatrudnienia generuje dodatkowe obowiązki z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy. Jednym z nich jest powołanie służby bhp. Trzeba to zrobić, gdy w firmie zatrudnionych jest więcej niż 100 pracowników.
Mniejsi pracodawcy nie mają co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta