Kto robi błąd w deklaracji, może stracić prawo do ulgi
Interpretacja | Córka musi zapłacić podatek od spadku po ojcu. Powód? Pomyliła się w formularzu składanym w urzędzie. A fiskus nie zgodził się na korektę. przemysław wojtasik
Surowe stanowisko skarbówki w sprawie rozliczania spadków. W najbliższej rodzinie są one zwolnione z podatku, ale wystarczy pomyłka w deklaracji, aby fiskus zakwestionował ulgę.
Przekonała się o tym kobieta, która dostała spadek po ojcu. Na podstawie orzeczenia sądu odziedziczyła udziały w nieruchomości. Przepisy mówią, że spadek po rodzicach jest zwolniony z podatku. Trzeba jednak spełnić jeden warunek: w ciągu sześciu miesięcy zgłosić go w urzędzie skarbowym (na formularzu SD-Z2).
Kobieta wywiązała się z tego obowiązku. Później jednak zorientowała się, że w deklaracji popełniła błąd: wartość udziałów wpisała w pozycji „środki pieniężne" zamiast w rubryce „nieruchomości".
Zwykła omyłka
Tłumaczy to zwykłą omyłką i chce złożyć korektę zgłoszenia. Zapytała fiskusa, jakie skutki będzie miała taka korekta. Czy spowoduje utratę prawa do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta