Jak przeprowadzić kontrolę w firmie
Ustawa – Prawo przedsiębiorców wejdzie w życie 30 kwietnia 2018 r. i zastąpi obowiązującą obecnie ustawę z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.
Reguluje ona m.in. zagadnienia związane z kontrolowaniem działalności gospodarczej. Co do zasady kontrola będzie przeprowadzana na zasadach określonych w tej ustawie. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy zasady i tryb kontroli wynikają z ratyfikowanych umów międzynarodowych albo bezpośrednio stosowanych przepisów prawa Unii Europejskiej. W zakresie nieuregulowanym w Prawie przedsiębiorców, będą mieć zastosowanie przepisy ustaw szczególnych. Odrębne przepisy będą określać w szczególności zakres kontroli i organy upoważnione do jej przeprowadzenia. Wyłączenia w zakresie stosowania przepisów Prawa przedsiębiorców w odniesieniu do poszczególnych rodzajów kontroli zawarto m.in. w art. 61-65 Prawa przedsiębiorców. Przykładowo przepisy rozdziału 5 Prawa przedsiębiorców nie będą miały zastosowania do kontroli celno-skarbowej prowadzonej w trybie określonym w dziale V rozdziale 1 ustawy z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej. Kontrola działalności gospodarczej wszczęta i niezakończona przed wejściem w życie Prawa przedsiębiorców (30 kwietnia 2018 r.) będzie prowadzona na podstawie dotychczasowych przepisów, a czynności kontrolne wykonane przed wejściem w życie Prawa przedsiębiorców zachowają ważność.
Zawiadomienie o kontroli
Organ kontroli będzie zamieszczać w Biuletynie Informacji Publicznej, na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta