Nie można domniemywać upoważnienia ustawowego
Niedopuszczalne jest wprowadzanie do statutu gminy postanowień dotyczących odbywania wspólnych sesji gminnych z radami innych sąsiednich jednostek samorządu terytorialnego.
- Wójt i rada chcą zmienić statut gminy, wprowadzając zapis o możliwości odbywania wspólnych sesji gminnych z radami innych gmin sąsiednich m.in. dla lepszej współpracy gminnej. Czy będzie to zgodne z prawem ?
Z wysokim prawdopodobieństwem proponowane zapisy mogą okazać się prawnie wadliwe. Wynika to z następujących okoliczności.
Z przepisów m.in. z konstytucji czy ustawy o samorządzie gminnym można wywieść, że każda gmina jest samodzielna, jednak nie oznacza to, że dozwolone prawnie będzie każde jej działanie. W tym zakresie przywołać można choćby art. 94 konstytucji, który stanowi, że organy samorządu terytorialnego oraz terenowe organy administracji rządowej, na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie, ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów. Zasady i tryb wydawania aktów prawa miejscowego określa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta