Więcej wsparcia, mniej demontażu
Kwestie finansowania samorządów, ustalania zasad i stałych źródeł wpływów budżetowych wymagają pilnego uregulowania – mówi Annie Cieślak-Wróblewskiej marszałek województwa dolnośląskiego.
Rz: „Samorząd strategią dla przyszłości" – zgadza się pan z hasłem IV edycji Europejskiego Kongresu Samorządów?
Cezary Przybylski: Jestem samorządowcem, więc odpowiedź może być tylko jedna – tak, samorządy to strategia dla przyszłości. Zawsze byłem o tym przekonany, dlatego w 1990 r. podjąłem się pracy w samorządzie i jestem w nim do dziś. Po drodze przeszedłem prawie wszystkie możliwe jego szczeble. Byłem i jestem zdania, że nie ma innego racjonalnego rozwiązania, jak pełnia kompetencji do zarządzania, podejmowania decyzji, budowania strategii rozwoju w samorządach.
Wydaje się, że hasło powstało trochę jako protest wobec tendencji centralizacyjnych. Widzi pan takie działania?
Niestety tak. Samorządowcom odbiera się coraz więcej kompetencji, coraz więcej rzeczy dzieje się za naszymi plecami. Wiele projektów ustaw wprowadza się do Sejmu jako projekty poselskie, a te nie podlegają konsultacjom. Jeśli nawet samorządowcom uda się przygotować konkretne uwagi do ustaw, to i tak odbijamy się z nimi od ściany. Tak było w przypadku ustawy – Prawo wodne. Kolejny przykład to odebranie samorządom Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska czy Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Całkowicie zmieniono zasady dysponowania środkami z Totalizatora Sportowego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta