Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozstrzygnięcie nadzorcze można zaskarżyć do sądu administracyjnego

24 kwietnia 2018 | Administracja | Anna Puszkarska

Rozstrzygnięcie organu nadzorczego dotyczące gminy można zaskarżyć z powodu jego niezgodności z prawem. W orzecznictwie wyrażany jest jednak pogląd, że dotyczy to tylko rozstrzygnięcia mającego wpływ na skutki prawne działań organów gminy.

- Po przesłaniu uchwały rady gminy wojewodzie, stwierdził on, że ta uchwała została wydana z naruszeniem prawa. Z uwagi na to, że nie było to istotne naruszenie, organ nie stwierdził nieważności uchwały. Czy w sytuacji, gdy w rozstrzygnięciu nadzorczym nie stwierdzono nieważności uchwały, gmina może zaskarżyć to rozstrzygnięcie do sądu administracyjnego?

W orzecznictwie wyrażany jest pogląd, że nie przysługuje takie uprawnienie. Zgodnie z art. 90 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) wójt (burmistrz, prezydent miasta) ma obowiązek przedłożyć organowi nadzoru (czyli wojewodzie albo regionalnej izbie obrachunkowej) uchwałę rady gminy w ciągu 7 dni od dnia jej podjęcia. Uchwała sprzeczna z prawem jest nieważna. W takim przypadku organ nadzoru orzeka o jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11035

Wydanie: 11035

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament