Secesyjna czynszówka z elementami neogotyku
Kamienice z duszą - Krasińskiego 21/23 we Wrocławiu.
Przełomowym momentem w rozwoju urbanistycznym Wrocławia okazały się wojny napoleońskie. Po wkroczeniu w 1807 roku do miasta wojsk francuskich zaczęto burzyć dotychczasowe umocnienia fortyfikacyjne, co w niedalekiej przyszłości pozwoliło miastu rozrastać się poza dotychczasowe granice. 20 lat później korespondent lwowskich „Rozmaitości" pisał z zachwytem: „Po zniesieniu dawnych murów twierdzy założono dookoła miasta tak piękne aleje przyozdobione kioskami kwiatów, że co do piękności trudno podobne znaleźć w jakimkolwiek innym mieście tego regionu".
Wielki boom w małym mieście
Poszerzenie granic miasta oraz dynamiczny przyrost liczby ludności sprawiły, że w drugiej połowie XIX wieku we Wrocławiu nastąpił boom budowlany. Z niedużego ośrodka poniżej 80 tys. mieszkańców przez jedno stulecie Wrocław stał się metropolią, w której mieszkało pół miliona ludzi. Nic dziwnego, że architekci (pełniący wówczas rolę projektantów i budowniczych) nie nadążali z realizowaniem zleceń na wielkomiejskie kamienice, popularnie nazywane czynszówkami. Jedna z najbardziej reprezentacyjnych kamienic czynszowych powstała tutaj w 1899 roku na zlecenie zamożnego handlowca Kaspera Mugena.
Zlokalizowana pod dzisiejszym adresem Krasińskiego 21/23 kamienica została zaprojektowana przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta