Wspólny głos regionu przed szczytem NATO
Stała obecność sił Stanów Zjednoczonych w Europie jest podstawą siły NATO – to nasze stanowisko wypracowane w ramach tzw. bukareszteńskiej dziewiątki – pisze szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy w Warszawie odbędzie się w piątek posiedzenie prezydentów tzw. bukareszteńskiej dziewiątki: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier.
Przywódcy spotykają się w przededniu szczytu NATO w Brukseli, który wyznaczy kierunki dalszego dostosowywania polityki sojuszu do obecnych zagrożeń. Podobnie jak w przypadku poprzedniego spotkania w formacie B9, w Bukareszcie jesienią 2015 r., które kształtowało stanowisko państw flanki wschodniej na szczyt w Warszawie, także i teraz głównym celem prezydentów jest wyartykułowanie wspólnego głosu regionu, który najbardziej odczuwa skutki agresywnych działań Rosji.
Transatlantycka więź
Program szczytu obejmuje szeroki wachlarz zagadnień ważnych dla naszego regionu i całego sojuszu. Z polskiej perspektywy szczególnie istotne są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta