Gigantyczna kara lub likwidacja firmy stanie się realna
Arkadiusz Matusiak Marcin AjsDotychczasowe rozwiązania funkcjonujące w polskim porządku prawnym co do odpowiedzialności podmiotów zbiorowych okazały się całkowicie nieskuteczne, a postępowań w tej sprawie było bardzo mało – piszą prawnicy.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wraz z wiceministrem Marcinem Warchołem ogłosił 28 maja nowy projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Jak mówili, celem jest zwiększenie skuteczności pociągania do odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych, w szczególności spółek prawa handlowego, które dopuszczają się nadużyć, przestępstw o charakterze korupcyjnym czy wyrządzają szkodę klientom.
Iluzoryczna odpowiedzialność
Dotychczasowe rozwiązania funkcjonujące w polskim porządku prawnym okazały się całkowicie nieskuteczne, a wręcz iluzoryczne. Na przestrzeni 15 lat funkcjonowania obecnie obowiązującej ustawy, najwyższą wymierzoną karą podmiotowi zbiorowemu było 12 tysięcy złotych orzeczone w 2006 r., podczas gdy ustawa przewiduje obecnie maksymalną karę do 5 mln zł, nie większą jednak niż 3 proc. przychodu. Do tej pory w przeważającej większości przypadków sąd orzekał wyłącznie kary 1 tysiąca złotych lub też odstępował od wymierzania kary wobec wykazania przez podmiot zerowych przychodów. Nie ulega zatem wątpliwości, że tak niska kara pieniężna w żaden sposób nie spełniała celów sankcji kryminalnej, tj. celu prewencyjnego, wychowawczego i sprawiedliwościowego.
Zwrócić należy również uwagę na wyjątkowo niską ilość postępowań prowadzonych z zakresu odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. W 2016...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta