Przedmiot umowy to aktywa finansowe z tytułu należności leasingodawcy
EWIDENCJA | W razie sprzedaży korzystającemu leasingowanej maszyny czy auta po zakończeniu umówionego okresu za opłatę końcową, jej kwota stanowi w całości spłatę części kapitałowej. Finansujący powinien ją wykazać jako spłatę należności od korzystającego.Marek Barowicz
W ujęciu rachunkowym przedmiot leasingu finansowego zaliczany jest do aktywów trwałych korzystającego („Środki trwałe" lub „Wartości niematerialne i prawne"), który dokonuje od nich odpisów amortyzacyjnych. Finansujący traktuje go natomiast jak aktywa finansowe z tytułu należności (Wn „Pozostałe rozrachunki" – rozrachunki z korzystającym z tytułu przedmiotu leasingu). O rozliczeniu podatkowym i ewidencji księgowej umowy leasingu finansowego po stronie korzystającego pisaliśmy szczegółowo w artykule „Jak rozliczyć podatkowo i bilansowo leasing finansowy" w Rzeczpospolitej z 4 kwietnia 2018 r.
Operacje gospodarcze związane z leasingiem finansowym w księgach rachunkowych finansującego wymagają w księgach zapisów, jakie zestawiono >w tabeli.
Z aktywów obrotowych
Jeżeli przekazane w leasing finansowy składniki majątku były wcześniej wykazane w ewidencji aktywów obrotowych finansującego (towary, produkty gotowe), wówczas ich wartość netto powinna być przeniesiona z odpowiednich kont aktywów obrotowych na konto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta