Kiedy obowiązek naprawienia szkody
Obowiązku naprawienia szkody nie orzeka się, jeżeli roszczenie wynikające z popełnienia przestępstwa jest przedmiotem innego postępowania albo o tym roszczeniu prawomocnie orzeczono. Znajduje to także zastosowanie, gdy stroną pozwaną jest spółka jawna, której wspólnikiem jest oskarżony.
Orzekł Sąd Najwyższy w wyroku IV KK 108/17 z 27 kwietnia 2017 r.
A. D., właściciel „M." Sp. j. nabył w okresie od 25 listopada do 27 grudnia 2011 r. olej napędowy, za który nie dokonał zapłaty. Wprowadził przy tym w błąd T. P. – właściciela firmy handlowo-transportowej T. P. w zakresie sytuacji finansowej swojej firmy, zamiaru i możliwości wywiązania się z umowy sprzedaży.
Wyrokiem z 20 listopada 2014 r. sąd rejonowy uznał, że oskarżony dopuścił się tych czynów, przez co doprowadził T. P. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie 121 263,82 zł. W związku z powyższym wymierzono mu karę roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 5 lat tytułem próby. Orzeczono także obowiązek naprawienia szkody przez zapłatę na rzecz pokrzywdzonego – T. P., kwoty 121 263,82 zł. Wyrok ten nie został skutecznie zaskarżony przez strony i uprawomocnił się 28 listopada 2014 r.
Od tego orzeczenia kasację na korzyść skazanego wniósł rzecznik praw obywatelskich, podnosząc zarzut rażącego i istotnego naruszenia przepisów k.p.k.. Dotyczył nałożenia na skazanego obowiązku naprawienia szkody. Obowiązek wynikał jednak z roszczeń, które już wcześniej (18 lutego 2014 r) prawomocnie rozstrzygnął sąd apelacyjny.
Sąd Najwyższy orzekł o uchyleniu wyroku sądu rejonowego. Stwierdził, iż w aktach sprawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta