PCC zapłaci spółka, nie wspólnik
Podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy spółki komandytowej jest spółka komandytowa. Nie zmienia tego okoliczność, że do momentu rejestracji spółki w jej imieniu działają osoby zawierające umowę.
Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 marca 2018 r., II FSK 560/16.
10 lutego 2009 r. zawarto umowę spółki komandytowej. Komandytariuszem została K. Spółka Akcyjna z siedzibą w K., a komplementariuszem – A. Spółka Akcyjna z siedzibą w N. W związku z zawarciem umowy spółki notariusz pobrał podatek od czynności cywilnoprawnych od komandytariusza.
Wnioskiem z 22 grudnia 2014 r. wspólnik ten wystąpił o stwierdzenie nadpłaty powstałej wskutek nienależnie zapłaconego podatku. Postanowieniem z 27 stycznia 2015 r. naczelnik Urzędu Skarbowego w K. odmówił wszczęcia postępowania w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty, wskazując w uzasadnieniu, że uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych przez komandytariusza nie zmienia faktu, iż podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki komandytowej jest ta spółka.
Podobny pogląd wyraził dyrektor Izby Skarbowej w K. Zdaniem organu drugiej instancji przy ocenie momentu powstania obowiązku podatkowego należy brać pod uwagę przepisy prawa podatkowego, z których jasno wynika, że zdarzeniem, z którym ustawa wiąże powstanie obowiązku podatkowego, jest dokonanie czynności cywilnoprawnej. Ustawa nie przewiduje w tym względzie żadnych dodatkowych wymogów, innych niż fakt dokonania czynności cywilnoprawnej. Taką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta