Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PCC zapłaci spółka, nie wspólnik

20 lipca 2018 | Biznes i finanse | Rafał Mierkiewicz

Podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy spółki komandytowej jest spółka komandytowa. Nie zmienia tego okoliczność, że do momentu rejestracji spółki w jej imieniu działają osoby zawierające umowę.

 

Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 marca 2018 r., II FSK 560/16.

10 lutego 2009 r. zawarto umowę spółki komandytowej. Komandytariuszem została K. Spółka Akcyjna z siedzibą w K., a komplementariuszem – A. Spółka Akcyjna z siedzibą w N. W związku z zawarciem umowy spółki notariusz pobrał podatek od czynności cywilnoprawnych od komandytariusza.

Wnioskiem z 22 grudnia 2014 r. wspólnik ten wystąpił o stwierdzenie nadpłaty powstałej wskutek nienależnie zapłaconego podatku. Postanowieniem z 27 stycznia 2015 r. naczelnik Urzędu Skarbowego w K. odmówił wszczęcia postępowania w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty, wskazując w uzasadnieniu, że uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych przez komandytariusza nie zmienia faktu, iż podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki komandytowej jest ta spółka.

Podobny pogląd wyraził dyrektor Izby Skarbowej w K. Zdaniem organu drugiej instancji przy ocenie momentu powstania obowiązku podatkowego należy brać pod uwagę przepisy prawa podatkowego, z których jasno wynika, że zdarzeniem, z którym ustawa wiąże powstanie obowiązku podatkowego, jest dokonanie czynności cywilnoprawnej. Ustawa nie przewiduje w tym względzie żadnych dodatkowych wymogów, innych niż fakt dokonania czynności cywilnoprawnej. Taką...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11107

Wydanie: 11107

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament