Wieki pod lodem, teraz pod trawą
Intensywne globalne ocieplenie zagraża zabytkom wyłaniającym się spod lodu w Arktyce.
Archeolodzy biją na alarm –chodzi o ratowanie tysięcy stanowisk znajdujących się w regionie podbiegunowym. Znikają one błyskawicznie, ponieważ ocieplenie wokół bieguna północnego następuje dwa razy szybciej niż w pozostałych rejonach naszej planety.
Koło wybrzeży północnej Alaski, gdzie stykają się Morze Czukockie, Morze Beauforta i Ocean Arktyczny, woda pochłonęła już tereny zamieszkiwane przez autochtonów od 4000 lat. A przecież jest to miejsce kluczowe dla poznanie procesu zasiedlenia Arktyki kanadyjskiej czy Grenlandii.
Przyroda rozdaje karty
Na Dalekiej Północy znajduje się około 180 tysięcy stanowisk archeologicznych, które zimny i wilgotny klimat zachowywał aż do tej pory w niezwykłym stanie. Ale teraz, na naszych oczach, nikną one w zastraszającym tempie. „Zakłócenia powodowane wzrostem temperatury na powierzchni Ziemi niszczą archiwum kulturowe i przyrodnicze Arktyki" – napisali autorzy artykułu na ten temat, jaki ukazał się na łamach prestiżowego pisma naukowego „Antiquity". Przygotował go międzynarodowy zespół naukowców,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta