Jak określić progi na potrzeby dokumentacji grupowej
Wartość przychodów lub kosztów osiągniętych w roku podatkowym należy ustalić na podstawie rachunku zysków i strat będącego elementem sprawozdania finansowego. Nie jest konieczne odwoływanie się do zapisów w księgach rachunkowych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał 15 czerwca 2018 r. ważną dla podatników interpretację indywidualną w sprawie obowiązku sporządzania grupowej dokumentacji TP, tzw. Master File (0114-KDIP2-2.4010.174.2018. 1.AZ). W wydanej interpretacji organ potwierdził, że wartość przychodów lub kosztów osiągniętych w danym roku podatkowym należy określić na podstawie rachunku zysków i strat będącego elementem sprawozdania finansowego. A contrario nie jest konieczne odwoływanie się bezpośrednio do zapisów ujętych w księgach rachunkowych.
W zależności od przekroczenia limitów
Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2017 roku podatnicy przeprowadzający transakcje z podmiotami powiązanymi są zobowiązani do dokumentowania ich w sposób odmienny niż dotychczas. Nowelizacja przepisów dotyczących podatków dochodowych, wprowadziła tzw. trzystopniową dokumentację cen transferowych. Jej zakres został uzależniony od przekroczenia określonych progów, zarówno w odniesieniu do ogółu przychodów lub kosztów podatnika (tzw. ogólny próg dokumentacyjny), jak i do wartości danej transakcji lub zdarzenia (tzw. indywidualny próg dokumentacyjny).
Do sporządzenia dokumentacji cen transferowych zobowiązany jest podatnik, którego przychody lub koszty w roku poprzedzającym rok podatkowy przekroczyły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta