Restrukturyzacja działalności musi być szczegółowo udokumentowana
CIT | Przy przeniesieniu między podmiotami powiązanymi istotnych ekonomicznie funkcji, aktywów lub ryzyk, w dokumentacji cen transferowych trzeba wskazać m.in. przyczyny wprowadzonych zmian i oczekiwane korzyści dla każdego z uczestników.
Temat dokumentacji cen transferowych wydaje się być coraz bardziej znany przedsiębiorcom. Podatnicy powoli zaczynają dostrzegać jego wagę oraz zdawać sobie sprawę z licznych konsekwencji wynikających z niespełnienia obowiązku sporządzenia dokumentacji oraz uregulowania współpracy z podmiotami powiązanymi na nierynkowych zasadach.
Wciąż jednak pewne kwestie w tym zakresie są bagatelizowane przez przedsiębiorców. Często nie zdają sobie oni nawet sprawy z istnienia określonych obowiązków. Dotyczy to zwłaszcza obszaru dokumentowania restrukturyzacji działalności, co jest pojęciem o tyle obszernym, co i niedookreślonym.
Nowe zadania i warunki współpracy
Organy podatkowe i kontroli skarbowej mogą badać zgodność warunków pomiędzy podmiotami powiązanymi, ustalonych lub narzuconych w ramach restrukturyzacji, z warunkami, jakie ustaliłyby pomiędzy sobą podmioty niezależne. To oznacza, że takie transakcje powinny być badane, co do zasady, według tych samych kryteriów, co inne – między podmiotami powiązanymi. Mimo to, odrębności w stosunku do innych dokumentacji są znaczące.
Przez restrukturyzację rozumie się przeniesienie pomiędzy podmiotami powiązanymi istotnych ekonomicznie funkcji lub aktywów lub ryzyk. W praktyce gospodarczej restrukturyzacją może być każda zmiana o istotnym znaczeniu dla profilu działalności danego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta