Czy polska spółka rozliczy stratę zagranicznego zakładu
Przy ustalaniu dochodu do opodatkowania w Polsce nie bierze się pod uwagę kosztów związanych z działalnością zakładu położonego w innym kraju, jeżeli jego dochody są zwolnione z opodatkowania nad Wisłą.
Podatnicy wykonujący działalność gospodarczą poza granicami kraju zobowiązani są co do zasady, zgodnie z postanowieniami właściwych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO), opodatkować w państwie źródła te zyski, które zostały osiągnięte z działalności wykonywanej za pośrednictwem zakładu i które do tego zakładu mogą zostać przypisane. UPO uprawniają także podatników do potrącenia nakładów poniesionych na rzecz tego zakładu zagranicznego. W praktyce obrotu gospodarczego ekspansja zagraniczna przedsiębiorstwa w pierwszych latach może wiązać się z generowaniem strat, w związku z koniecznością ugruntowania pozycji na nowym rynku, bądź z przygotowaniem infrastruktury. Należy się więc zastanowić jak rozliczyć stratę podatkową zakładu zagranicznego w państwie rezydencji, jeżeli UPO, jako metodę unikania podwójnego opodatkowania, przewiduje metodę wyłączenia >patrz ramka.
Co mówią przepisy
W prawie krajowym zasada rozliczania strat podatkowych regulowana jest w art. 7 ust. 5 ustawy o CIT. Przepis ten stanowi, że o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta