Zawodna pamięć komplikuje odwołanie z urlopu
UPRAWNIENIA | Jeśli pracodawca wiedział, że w określonym terminie będzie potrzebował podwładnego w firmie, ale o tym zapomniał i udzielił mu urlopu, nie powinien go z niego odwoływać. Chyba że pracownik też znał te fakty. Sebastian Kryczka
Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego powinno być zawsze traktowane w kategoriach działania ostatecznego. Pracodawca może to zrobić, gdy obecności podwładnego w firmie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili udzielania urlopu.
W praktyce zdarza się jednak, że okoliczność uzasadniająca pozostanie w pracy jest wiadoma, ale szef o niej zapomniał przed udzieleniem urlopu. Czy mimo to może przerwać wypoczynek podwładnemu?
Potrzeby pracodawcy...
Rolą pracodawcy jest zapewnienie takiej organizacji pracy, aby nie było konieczności przerywania wypoczynku. W sezonie urlopowym powinien zatem racjonalnie podzielić zadania do wykonania, rozważyć dociążenie osób, które mają „większe moce przerobowe", jak również wziąć pod uwagę możliwość zatrudnienia osób z zewnątrz – na podstawie stosunku pracy czy umów prawa cywilnego.
... nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta