Warto płacić walutą lokalną
urlop za granicą | Żeby nie przepłacić, trzeba zdobyć trochę wiedzy janina blikowska
Pani Agnieszka spędziła tegoroczne wakacje w Belgii. – Podczas robienia zakupów zauważyłam, że w niektórych terminalach POS ceny podawane są nie tylko w euro, ale i w złotych, a klient ma możliwość wyboru waluty płatności – opowiada czytelniczka. I pyta: Kto ustala kurs waluty takiej transakcji, czy wybranie płatności w euro oznacza, że z konta będzie ściągnięta w złotówkach taka sama kwota jak widniała w POS czy też inna, np. z jakąś opłatą za transakcję?
Co i jak krok po kroku
Zapytaliśmy banki i organizacje płatnicze.
Marek Korcz, specjalista ds. produktów kartowych w BZ WBK, tłumaczy, że kiedy na terminalu pojawia się opcja wyboru waluty, oznacza to, że jest on wyposażony w funkcję tzw. dynamicznego przewalutowania. – Taka opcja pojawia się tylko w wybranych POS, ponieważ jest to jedna z funkcjonalności, w jaką może, ale nie musi być wyposażony terminal – wyjaśnia ekspert BZWBK. Dodaje, że jeżeli klient wybierze płatność w walucie swojej karty, zobaczy pełną kwotę, jaka zostanie mu pobrana z konta, na którą składa się przewalutowanie (nie jest to ani kurs banku, ani organizacji płatniczej, lecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta